ارتوپدیدست و شانه

بهترین دکتر و جراح شانه در سال 1403 بر اساس نظرات بیماران

شانه، مفصل ظریف و قدرتمندی است که به ما امکان می دهد طیف وسیعی از حرکات را در بازوها و دست هایمان انجام دهیم. این مفصل از اجزای مختلفی مانند استخوان، غضروف، تاندون، رباط و عضلات تشکیل شده است که با هم همکاری می کنند تا حرکاتی مانند بالا بردن، چرخاندن و رساندن دست به نقاط مختلف را امکان پذیر کنند.

با این حال، شانه به دلیل ساختار پیچیده و تحرک زیاد، مستعد ابتلا به انواع مختلف درد و آسیب دیدگی است. درد شانه می تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند آرتروز، بورسیت، تاندونیت، پارگی عضلات یا رباط ها، دررفتگی مفصل و حتی مشکلات مربوط به گردن و ستون فقرات باشد.

مفصل شانه

انواع درد شانه:

 • درد حاد: این نوع درد ناگهانی و شدید است و اغلب در اثر آسیب دیدگی مانند ضربه، زمین خوردن یا پارگی عضله یا تاندون ایجاد می شود.
 • درد مزمن: این نوع درد به تدریج ایجاد می شود و ممکن است ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد. آرتروز، بورسیت و تاندونیت از جمله علل شایع درد مزمن شانه هستند.
 • درد مکانیکی: این نوع درد با حرکت دادن مفصل شانه بدتر می شود و ممکن است با صداهایی مانند تق تق یا سایش همراه باشد.
 • درد التهابی: این نوع درد با قرمزی، تورم و گرمی در مفصل همراه است. آرتروز روماتوئید و بورسیت از جمله علل شایع درد التهابی شانه هستند.

علت درد شانه:

 • آرتروز: آرتروز به التهاب و فرسایش غضروف مفصل گفته می شود. انواع مختلفی از آرتروز وجود دارد که می تواند شانه را تحت تاثیر قرار دهد، از جمله آرتروز استخوانی، آرتروز روماتوئید و آرتروز پس از سانحه.
 • بورسیت: بورسیت به التهاب کیسه های پر از مایعی گفته می شود که در بین استخوان ها، عضلات و تاندون ها قرار دارند. بورسیت شانه اغلب در اثر حرکات تکراری، مانند پرتاب کردن یا بلند کردن اجسام سنگین ایجاد می شود.
 • تاندونیت: تاندونیت به التهاب تاندون ها گفته می شود که تاندون ها، عضلات را به استخوان ها متصل می کنند. تاندونیت شانه اغلب در اثر حرکات تکراری، مانند کار با کامپیوتر یا نواختن آلات موسیقی ایجاد می شود.
 • پارگی عضلات یا رباط ها: عضلات و رباط های شانه می توانند در اثر ضربه یا حرکات ناگهانی پاره شوند. این پارگی ها می تواند باعث درد شدید و ناتوانی شود.
 • دررفتگی مفصل: دررفتگی مفصل شانه زمانی اتفاق می افتد که سر استخوان بازو از حفره مفصل خارج شود. این امر می تواند در اثر ضربه یا زمین خوردن ناگهانی ایجاد شود.
 • مشکلات مربوط به گردن و ستون فقرات: گاهی اوقات، درد شانه می تواند ناشی از مشکلات مربوط به گردن یا ستون فقرات باشد. به عنوان مثال، فتق دیسک در ستون فقرات می تواند باعث درد در شانه و بازو شود.

نحوه تشخیص درد شانه:

برای تشخیص علت درد شانه، پزشک معاینه فیزیکی انجام می دهد و در مورد سابقه پزشکی و علائم شما سوال می کند. همچنین ممکن است از آزمایشاتی مانند اشعه ایکس، MRI یا سونوگرافی برای بررسی مفصل شانه استفاده کند.

درمان درد شانه:

درمان درد شانه به علت آن بستگی دارد. برخی از درمان های رایج عبارتند از:

 • استراحت: استراحت دادن به مفصل شانه می تواند به کاهش التهاب و درد کمک کند.
 • دارو: داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن می توانند به تسکین درد کمک کنند. در برخی موارد، پزشک ممکن است داروهای ضد التهابی قوی تری تجویز کند.
 • فیزیوتراپی: فیزیوتراپی می تواند به تقویت عضلات اطراف شانه و بهبود دامنه حرکتی مفصل کمک کند.
 • تزریق: تزریق استروئید یا سایر داروها می تواند به طور مستقیم در مفصل شانه برای کاهش التهاب و درد انجام شود.
 • عمل جراحی: در برخی موارد، ممکن است برای ترمیم آسیب های شدید مانند پارگی تاندون یا دررفتگی مفصل، عمل جراحی لازم باشد.

انواع عمل های جراحی شانه

آرتروسکوپی شانه:این روش کم تهاجمی، مانند گذر از یک دروازه باریک به دنیای درون مفصل است. جراح با استفاده از چند برش کوچک، ابزارهای ظریف و یک دوربین، داخل مفصل را به دقت رصد می کند و اقدامات لازم را برای ترمیم تاندون های پاره، برداشتن بافت های آسیب دیده یا صاف کردن غضروف انجام می دهد.

آرتروسکوپی شانه

جراحی باز:زمانی که مشکل پیچیده تر است یا آرتروسکوپی کافی نیست، جراح ناچار به گشودن دریچه ای بزرگتر می شود. این روش، مانند عمل جراحی سنتی، مستلزم ایجاد یک برش در ناحیه شانه و دسترسی مستقیم به مفصل است.

تعویض مفصل شانه:در این روش، گویی قطعات فرسوده و آسیب دیده مفصل با قطعاتی نو و مصنوعی جایگزین می شوند. غضروف و استخوان از بین رفته با پروتزهای مصنوعی با دقت و ظرافت جایگزین می شوند تا درد بیمار تسکین یافته و دامنه حرکتی مفصل افزایش یابد.

تعویض مفصل شانه

مراقبت های بعد از عمل:

مسیر بهبودی پس از جراحی شانه، به نوع جراحی و وضعیت سلامتی بیمار بستگی دارد. به طور کلی، بیماران باید از یک اسلینگ یا بانداژ برای محافظت و ثبات شانه خود استفاده کنند. همچنین ممکن است برای کاهش درد و التهاب، دارو تجویز شود.

فیزیوتراپی بعد از عمل، نقشی حیاتی در بازگشت بیمار به دامنه حرکتی و قدرت شانه ایفا می کند.

عوارض احتمالی:

مانند هر عمل جراحی، جراحی شانه نیز با خطرات و عوارض احتمالی همراه است. این عوارض ممکن است شامل عفونت، خونریزی، درد، سفتی، آسیب عصبی و در مورد تعویض مفصل شانه، شل شدن پروتز باشد.

لیست بهترین دکتر و جراح شانه در تهران بر اساس نظرات بیماران

1- دکتر محمدرضا صادقی

دکتر محمدرضا صادقی از جراحان شناخته شده و برتر ارتوپدی درایران می باشند و اولین پزشکی در ایران است که سلول عصاره ی جفت را به مفصل تزریق می کند. ایشان با رتبه ی بالا در رشته ی جراحی ارتوپدی در دانشگاه تهران ( که بالاترین دانشگاه ارتوپدی در ایران است ) قبول شده و دوره ی تحصیل خود را با معدل بالا در ایران دانشگاه گذرانده اند. پس از آن به آلمان و روسیه رفته و دوره ی فلوشیپ زانو و کتف را در این کشور ها گذرانده اند. ایشان همچنین به زبان های آلمانی و اسپانیایی و انگلیسی تسلط کامل دارند. دکتر محمدرضا صادقی به عنوان جراح مشهور ارتوپدی در ایران شناخته می شود که بیش از ۳هزار جراحی و ویزیت رایگان در مناطق محروم استان های خراسان و آذربایجان را در کارنامه ی خود دارد و از این رو جزو پزشکان خوشنام در ایران شناخته می شوند.

نشانی مطب:

تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ساعی، کوچه ۳۲ ام، ساختمان پزشکان یاس، طبقه 3، واحد 304

تلفن: 02128421446

وب سایت: www.iranorthopedic.com

2- دکتر محمدرضا گیتی

دکتر محمدرضا گیتی

دکتر محمدرضا گیتی متخصص ارتوپدی و فلوشیپ جراحی شانه و دست از فرانسه می باشد. سابقه تخصص ارتوپدی دکتر گیتی از سال ۷۳ و سابقه کار فوق تخصصی ایشان در زمینه جراحی های شانه و دست از سال ۸۰ است. دکتر محمدرضا گیتی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران از سال ۱۳۷۴ با رتبه دانشیاری و همچنین دبیر بورد تخصصی رشته ارتوپدی در وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی می باشد. ایشان در بیمارستان های دانشگاهی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران به آموزش دانشجویان و تربیت متخصصین ارتوپدی مشغول می باشد.

نشانی مطب:

تهران، ابتدای پاسداران، خ گل نبی، تقاطع ناطق نوری، برج زمرد، ط 3، واحد 33

تلفن: 02122895440

3- دکتر رحمت الله سری

دکتر رحمت الله سری

دکتر رحمت الله سری متخصص جراحی ارتوپدی و فوق تخصص جراحی و ارتروسکوپی شانه میباشند. ایشان فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و فارغ التحصیل ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی ایران می باشد. همچنین دوره آرتروسکوپی شانه را در انگلستان زیر نظر پرفسور فانک گذرانده است.

نشانی مطب:

تهران، میدان ونک – خیابان گاندی شمالی – روبروی کلانتری 103 – طبقه بالای داروخانه دکتر جباری – واحد 6

تلفن: 02188887136

4- دکتر مرتضی نخعی امرودی

دکتر مرتضی نخعی

دکتر مرتضی نخعی امرودی دوره تکمیلی جراحی شانه را در دانشگاه علوم پزشکی ایران، و سپس دوره تکمیلی دیگری را در جراحی و آرتروسکوپی شانه و آرنج در کشور انگلستان طی کرده و در حال حاضر به عنوان عضو هیئت علمی جراحی ارتوپدی در دانشگاه علوم پزشکی ایران در شهر تهران مشغول فعالیت آموزشی و درمانی است.

نشانی مطب:

تهران، خیابان شریعتی، ابتدای کوچه صادقیان، ساختمان پزشکان پارس پارس، واحد 1

تلفن: 02122885000

5- دکتر لیلا اوریادی زنجانی

دکتر لیلا اوریادی زنجانی

دکتر لیلا زنجانی جراح ارتوپد، فوق تخصص جراحی شانه از فرانسه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران است که در تیم آسیب‌های ورزشی نیز حضور دارد.

نشانی مطب:

تهران، تقاطع بلوار کاوه و کلاهدوز، ساختمان پزشکان کاوه، واحد ۱۰

تلفن: 02122572007

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا