کمر و گردن

گردن درد چیست | علت و درمان

درد گردن چیست ؟

گردن شامل مهره‌هایی از ستون فقرات است که بین تنه و سر قرار دارد. پایداری گردن به علت شکل مهره‌ها و لیگامانها و عضلات اطراف آن تأمین می‌شود. گردن در جهات مختلف حرکت می‌کند و وزن سر را که بین 4.5 تا 9 کیلو وزن دارد را تحمل می‌کند. گردن توسط یک ستون از هفت استخوان کوچک پشتیبانی می‌کند و به‌وسیله 32 عضله‌ی پیچیده نگهداری می‌شود. گردن درد بیماری وخیمی است که باعث می‌شود نتوانید کارهای روزمره خود را به‌راحتی انجام دهید.

گردن درد

علت درد گرفتن گردن

علت گردن درد می‌تواند به دلیل مشکلاتی در هر کدام از قسمت‌های تشکیل دهنده آن اتفاق بیفتد. مشکلاتی در استخوان، لیگامان، عضلات و اعصاب. گاهی مشکلات گردن موجب درد می‌شود.

علت گردن درد می‌تواند ناشی از رانندگی نامناسب، استفاده طولانی‌مدت از گوشی موبایل، حالت بد گردن در هنگام خواب، پوکی استخوان، تصادفات جاده‌ای، آسیب‌های ورزشی و مشاغل سخت، فتق دیسک گردن، آرتروز ستون فقرات، عضلات و بیماری‌های روماتیسمی، باشد.

گردن درد چه زمانی اتفاق می‌افتد و علائم آن چیست ؟

گردن درد زمانی اتفاق می‌افتد که ستون فقرات توسط صدمات، بیماری‌ها، ساییدگی و همچنین مکانیک ضعیف بدن تحت فشار قرار می‌گیرد.

علائم گردن درد:

دردهایی که با نگه‌داشتن سر در یک پوزیشن ثابت به مدت طولانی بدتر می‌شود و اثر آن در گردن :

 • سفتی و اسپاسم عضلات
 • ناتوانی در تکان دادن سر
 • سوزش کلی در گردن
 • درد تیز و شدید در یک ناحیه
 • سخت شدن چرخش گردن
 • ناتوانی در بلند کردن اجسام
 • سستی و ضعف در عضلات گردن
 • نارسایی روده
 • ضعف و بی‌حسی در بازو و دست
 • عدم کنترل ادرار و مدفوع
علائم گردن درد

عوامل باعث گردن درد

در اغلب موارد علت درد گردن ناشی از فعالیت‌هایی است که شامل حرکت طولانی مدت و مکرر گردن می‌باشند. این حرکات گردن منجر به کشیدگی، در رفتگی (آسیب دیدن یک رباط) یا گرفتگی و اسپاسم گردن می شود.

فعالیت‌هایی که باعث صدمه وارد شدن به گردن می‌شود، شامل موارد زیر می‌شوند:

۱) گرفتن سر جلوتر از بدن

گرفتن سر جلوتر از بدن یا در وضعیت نامناسب برای مدتی طولانی در حین کار کردن، کتاب خواندن، تماشای تلویزیون، و غیره.

۲) حالت خواب

خوابیدن بر روی بالشتی که بیش از حد سفت یا صاف است یا به خوبی از گردن شما محافظت نمی‌کند یا خوابیدن بر روی شکم در حالی که گردن شما به سمتی چرخیده و خم شده باشد. قرار دادن سر بر روی مشت یا بازوی خود به مدت طولانی.

علت گردن درد هنگام خوابیدن و بالش مناسب برای خواب

خوابیدن صحیح و غلط

۳) کار یا ورزش

کار یا ورزشی که در آن از قسمت بالای بدن و بازوها استفاده می‌شود، مثل نقاشی کردن سقف یا کارهایی که برای انجام آنها باید سر را بالا بگیرید.

۴) فشار و تمرکز شدید بر روی یک کار

فشار و تمرکز شدید بر روی یک کار نیز باعث درد مهره‌ های گردن می‌شود. در یک یا چند عضله که سر، گردن و شانه‌ها را به هم متصل می‌کنند، دچار کشیدگی می‌شوند. این عضله گردن سفت و دردناک می‌شوند که ممکن است در این حالت درد گردن با سر درد و سرگیجه نیز همراه باشد.

۵) آسیب دیدگی‌هایی که باعث گردن درد می‌شوند

آسیب دیدگی‌هایی که باعث درد در گردن می‌شود، شامل موارد زیر است:

 1. آسیب دیدگی‌های خفیف: به طور مثال سکندری خوردن یا زمین خوردن در فواصل کوتاه تا حرکت شدید ستون فقرات گردن را شامل می‌شود.
 2. آسیب دیدگی‌های شدید: آسیب دیدگی گردن در تصادف با خودرو، زمین خوردن از ارتفاع قابل توجه، ضربه مستقیم به صورت یا کمر یا قسمت بالا یا درد پشت سر، و برخوردهای ورزشی..

  بیماری هایی که باعث گردن درد می شوند کدامنند ؟

  این بیماری‌ها عبارتند از:

  • تنگی کانال نخاعی
  • آرتروز گردن (اسپوندیلوز گردن)
  • مننژیت که باعث التهاب دور بافت‌های مغر و طناب نخاعی می‌شود
  • آنفولانزا که باعث درد گرفتن گردن و قسمت‌های دیگر بدن می‌شود

   راه و روش‌های درمان گردن درد کدامنند ؟

   گردن درد خفیف تا ملایم

   رایج‌ترین انواع گردن دردهای خفیف تا ملایم معمولاً با انجام فعالیت‌های خود مراقبتی ظرف مدت چند روز درمان می‌شوند. در بسیاری از موارد این درد نشانه مشکل گردن یا بیماری خاصی نیست و اغلب علت دقیق درد نیز نامعلوم است، به همین دلیل به آن درد نامعلوم گردن می‌گویند.

   ولی در بسیاری از موارد دلیل آن پيچ‌ خوردگى‌ جزئی یا قرار گرفتن بدن در حالت نامناسب است و اغلب بدون نیاز به درمان گردن درد به طور کامل بهبود می‌یابد. توصیه کلی ما این است که گردن را حرکت دهید و فعال نگه دارید تا از خشک شدن آن جلوگیری کنید.

   در برخی از موارد تا زمان از بین رفتن درد می‌توان از مسکن‌ها استفاده کرد، ولی اگر درد ادامه پیدا کند و بیشتر شود، به درمان گردن درد بیشتری نیاز خواهید داشت.

   گردن درد حاد

   گردن درد حاد به صورت اتفاقی روی می‌دهد و معمولا ظرف دو سه هفته بهبود می‌بابد. منبع درد معمولا عضلات، لیگامان‌ها، مفصل‌ها و دیسک‌ها هستند.

   گردن درد مزمن

   گردن درد مزمن بیش از سه ماه طول می‌کشد و ممکن است همیشه درد وجود داشته باشد یا با فعالیت‌های خاصی درد بدتر شود.

   اگرچه تعیین منبع درد برای رفع درد گردن بسیار مشکل است، فاکتورهای موثر شامل آسیب عصبی، زخمی شدن بافت‌ها، آرتروز و اثرات روحی روانی درد باشند. کسانی که علائم و نشانه های درد های مزمن را دارند ممکن است که به متخصص درد ارجاع داده شوند.

   سایر روش‌های درمان گردن درد

   شایع ترین روش‌های درمان گردن درد عبارتند از:

   1. کمپرس (گرما درمانی و سرما درمانی):
   2. دارو
   3. استراحت
   4. فشار روی گردن را کاهش دهید
   5.  ماساژ دهید
   6. شنا کنید
   7. استفاده از پشتی کمری
   درمان گردن درد با کمپرس

    درمان گردن درد با فیزیو تراپی

    فیزیوتراپی بر استحکام و تقویت عضلات، تاندون‌ها و رباط‌های محافظ کننده مهره‌ها تمرکز دارد. اهداف اصلی فیزیوتراپی گردن درد عبارتند از:

    1. تمرینات مربوط به کشش و استحکام عضلات در نواحی مورد نظر، سرعت بخشیدن به فرآیند درمان با کاهش ورم و گردن درد و در عین حال انعطاف پذیر و قدرتمند کردن عضلات
    2. آموزش نحوه نشستن و ایستادن و راه رفتن صحیح به منظور محافظت از گردن و ستون فقرات و جلوگیری از دردهای گردن آتی
    3. آموزش دادن بیماران در مورد نحوه مراقبت از درد گردن ناگهانی، در صورت به وجود آمدن آسیب دیدگی مجدد

    حرف پایانی

    در اکثر اوقات درد گردن خیلی جدی نیست و پس از گذشت چند روز بهبود پیدا می‌کند؛ اما در بعضی از موارد، گردن درد می‌تواند نشانه یک صدمه جدی یا بیماری باشد. در چنین مواقع گردن درد می‌تواند نشانه یک بیماری مثل دیسک گردن یا ساییدگی ستون فقرات یا تنگی کانال نخاعی و حتی تومورها و سرطان  باشد در این حالت سریع به پزشک مراجعه کنید. 

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    دکمه بازگشت به بالا